Online Book مطالعه کنید
اگر جراحی پلاستیک بینی در نظر دارید...
کلیک کنید
Online Book راهنمای آنلاین بیمار

آموزش خود را شروع کنید

کلیک کنید
جراحی زیبایی چانه

 

 

چانه در 1/3 تحتانی صورت نقش بسیار مهمی در ایجاد توازن و زیبایی صورت عهده دار است. خصوصاً نقش آن در نیمرخ و سه رخ فرد بسیار تعیین کننده می باشد.

از زمان های قدیم جراحان پلاستیک صورت که اقدام به عمل زیبایی بینی نموده اند ، به ارتباط تعیین کننده چانه و بینی و نقش آن در هارمونی صورت واقف بوده اند.لذا تلاش بسیار به عمل آورده اند که بتوانند با اصلاح چانه ارتباط خوبی بین زوایای صورت به وجود آورند. ثلث تحتانی صورت که چانه عضو برجسته در آن می باشد مشتمل است بر لب پایین نسج نرم و استخوان چانه و استخوان فک تحتانی و از نظر ظاهری از شکاف بین لب ها شروع و تا نقطه مرکزی چانه امتداد دارد و زاویه صورت را با گردن تشکیل می دهد لذا چنانچه این قسمت کوچک و تکامل نیافته باشد ، سبب می گردد که بخش میانی صورت و خصوصاً بینی بزرگ تر و برجسته تر به نظر آید و به علت صاف شدن زاویه چانه و گردن ، فرد دارای غبغب بشود و بالعکس چنانچه چانه و فک بیمار بزرگتر از حد عادی باشد بخش میانی صورت تو رفته به نظر رسیده و زیبایی و توازن صورت و گردن از بین می رود.

علاوه بر این چانه به علت قرار گرفتن در منتهی الیه تحتانی صورت در شکل دادن فرم صورت (Facial countour) و تناسب بخشیدن قسمت های مختلف صورت نظیر پیشانی و بینی (در نیمرخ) و تناسب مناسب و زیبا با گونه ها (در رخ) بسیار تعیین کننده و مؤثر است و امروزه داشتن چانه برجسته و متناسب با سایر اجزا صورت در بین ستارگان سینمایی و مدلهای Fashion بسیار متداول است.

 

 

نحوه جراحی چانه

1- در بیمارانی که دارای چانه بزرگ هستند ، لیکن اختلال دندانی نداشته و بزرگی چانه آنها به علت جلو آمدن فک تحتانی نمی باشد تنها راه چاره کاهش ارتفاع و حجم استخوان ناحیه چانه با استفاده از روش جراحی از طریق داخل دهان و یا ناحیه پوست زیر چانه می باشد که با برداشتن یک قطعه استخوان میانی چانه سبب می گردد تا با کم شدن ارتفاع و حجم استخوان چانه ، به میزان مناسب ، فرد توازن و هماهنگی صورت خود را بازیابد و چهره ظریف تری پیدا نماید.

2- بیمارانی که دارای چانه کوچکتر از حد طبیعی بوده ، (در نیمرخ چهره) بخش تحتانی صورت بسیار عقب تر دیده می شود. که موجب بیرون زدگی و برجستگی بخش میانی صورت و بینی می گردد. که این دسته از بیماران غالباً برای اعمال جراحی بینی مراجعه می نمایند و خواهان هر قدر کوچک شدن بینی خود برای اصلاح بیرون زدگی بینی از صورت می باشند در این دسته از افراد هر قدر هم با کوچک کردن بینی قصد اصلاح عیب فوق را داشته باشیم موفق نخواهیم شد و بهتر است با آنالیز صحیح و تشریح کامل صورت ، بیمار را از مشکلات خویش آگاه سازیم و در ضمن اصلاح مناسب بینی با انجام جراحی تکمیلی چانه و اصلاح زاویه تحتانی صورت چهره موزون و متناسب برای بیمار خود ایجاد نماییم. دو روش متداول در اصلاح چانه های کوچک عبارتند از:


الف- عمل ژنیوپلاستی :
در این روش چنانچه استخوان فک تحتانی و چانه از اندازه و ابعاد کافی برخوردار باشد و فقط رشد آن به طرف جلو متوقف شده باشد . می توان با جدا کردن بخش تحتانی استخوان چانه از فک تحتانی و جلو آوردن آن به میزان کافی و متناسب با صورت و سپس ثابت کردن آن در محل جدید برای همیشه چانه متناسب با صورت ایجاد نمود.


ب- پروتز چانه :
در افرادی که چانه و فک تحتانی آنها فاقد حجم و اندازه مورد نیاز جراح است و علاوه بر عقب بودن استخوان چانه، فک تحتانی نیز کوچک می باشد و همچنین افرادی که حاضر به انجام جراحی روی استخوان فک تحتانی نیستند ، و روش ساده تر را ترجیح می دهند استفاده از پروتز های متنوع و گوناگون چانه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه با پیشرفت علم مهندسی پزشکی تهیه پروتز های مصنوعی گوناگون با سایز ها و فرم های متنوع ، تحول عظیمی در جراحی مدرن صورت پدید آورده است . این پروتز ها امروزه از موادی ساخته می شوند که اصطلاحاً با بدن سازگار یا Biocomptibel می باشند و لذا تنها با جراحی مختصری بر روی نسج نرم ناحیه چانه از طریق داخل دهان و بدون نیاز به هر گونه دستکاری جراحی روی استخوان های فک می توان چانه متناسب و زیبا ایجاد نمود . این گونه پروتزها به شکل یک چانه طبیعی هستند و بعد از عمل غیر قابل تشخیص از چانه طبیعی می باشند و معمولاً فاقد عارضه مهمی می باشد و در هر زمان که نیاز باشد قابل خارج کردن است . عمل جراحی چانه با بی حسی موضعی و یا با استفاده از داروی آرام بخش بدون نیاز به بیهوشی عمومی قابل انجام است و بعد از عمل ضروری است موارد زیر رعایت شود :

1- 6-5 ساعت اول غذا میل نکنید

2- 72 ساعت اول موقع صرف غذا با استفاده از قاشق مربا خوری ، غذا را پشت دندانهای پیشین خالی کنید.

3- 5 روز اول بعد از هر نوبت غذا محل عمل (داخل دهان) را با سرم شستشو نمایید.

4- از خندیدن زیاد ، بلند حرف زدن در طی 5-3 روز بعد از عمل پرهیز نمایید.

5- در طی پنج روز اول به وسیله چسب پروتز در محل ثابت می شود لذا از دستکاری آن بپرهیزید.

6- معمولاً پس از یک هفته مراحل مراقبت و بهبودی شما تمام شده و به زندگی عادی بر می گردید.