Online Book مطالعه کنید
اگر جراحی پلاستیک بینی در نظر دارید...
کلیک کنید
Online Book راهنمای آنلاین بیمار

آموزش خود را شروع کنید

کلیک کنید
پرسش و پاسخ های متداول

 

// سوالات مربوط به عمل جراحی بینی

// سوالات مربوط به عمل پلک

// سوالات مربوط به عمل جراحی لیفت صورت و پیشانی

 

 

 

 

سوالات مربوط به عمل جراحی بینی :

سوال شماره 1 : عمل رینوپلاستی را در چه سنی می توان انجام داد؟

جواب : برای دختران از سن 16 سالگی و پسران از 17 سالگی و اگر کسی بخواهد در سنین پایین تر انجام دهد در دختران می بایست حداقل 2 سال از شروع بلوغ آنها گذشته باشد.

 

سوال شماره 2 : آیا عمل جراحی بینی می تواند سبب اختلال بویایی در فرد شود؟

جواب : محل هایی که در عمل جراحی بینی تغییر می کنند هیچ ارتباط مستقیمی با محل قرار دادن عصب بویایی ندارد و لذا بطور معمول سبب اختلال بویایی نمی شود.

 

سوال شماره 3 : در عمل زیبایی بینی آیا می توان شکل تنفسی را بطور همزمان اصلاح کرد؟

جواب : بله. انجام اصلاحاتی در جهت بهبود تنفس بینی بیمار از وظایف یک جراح آشنا به عمل رینوپلاستی می باشد و می بایست بطور همزمان ضمن زیباتر نمودن بینی، مشکل تنفسی بیمار را حل نمود.

 

سوال شماره 4 : شرایط فردی برای انجام صحیح عمل بینی چیست؟

جواب : عمل جراحی بینی نظیر سایر اعمال جراحی می بایست در سالم ترین شرایط برای بیمار انجام شود. لذا پیشنهاد می گردد که عمل بیمار می بایست در اطاق عمل در شرایط استریل و امکانات و تجهیزات کامل همراه با یک بیهوشی سبک صورت گیرد.

 

سوال شماره 5 : چه اقدامات پاراکلینیک برای فردی که کاندید عمل بینی است ضروری است؟

جواب : با توجه به اینکه اکثر افراد کاندید عمل بینی در گروه سنی جوانان قرار دارند لذا گرفتن یک شرح حال کامل و توجه به بیماری های زمینه ای ضروریست، در غیر اینصورت آزمایشات روتین اطاق عمل کفایت می کند.

 

سوال شماره 6 : من بینی ام را یک ماه قبل عمل کرده ام و از شکل ظاهری پایین بینی ام هنوز راضی نیستم، آیا می توانم آنرا مجدداًً عمل کنم؟

جواب : خیر. بعد از عمل جراحی بینی حداقل یکسال زمان نیاز است تا تورم قسمت های مختلف بینی از بین برود و شکل واقعی آن ظاهر شود و اتفاقاً پایین بینی آخرین قسمتی است که ورم آن خالی می شود.

 

سوال شماره 7 : در چه بیمارانی ممکن است بیش از یکبار نیاز به جراحی بینی داشته باشند و چه زمانی را برای عمل دوم پیشنهاد می کنید؟

جواب : در گروهی از بیماران که دارای بینی خیلی کج همراه با مشکلات داخلی هستند ممکن است نیاز به عمل مجدد داشته باشند که بهتر است حداقل یکسال از عمل اول گذشته باشد.

 

سوال شماره 8 : آیا انحراف بینی بعد از عمل مجدداً بر می گردد؟

جواب : خیر. چنانچه عمل جراحی انحراف بینی بطور صحیح تشخیص داده شده باشد و بطور کامل اصلاح شده باشد شانس بسیار کمی برای عودت آن وجود دارد.

 

سوال شماره 9 : دوست من اظهار می کند که بینی اش را با لیزر عمل کرده اند، واقعاً چنین چیزی ممکن است؟

جواب : خیر. اولاً :دستگاه لیزر یک وسیله یا چاقوی جراحی است که برش آن بوسیله لیزر صورت می گیرد. ثانیاً: لیزر هیچگونه نقشی در جهان در جراحی زیبایی بینی ندارد و هیچ تاثیری نیز در نتایج زیبایی بیمار بجا نمی گذارد.

 

سوال شماره 10 : آیا شما از پروتزهای بینی استفاده می کنید؟

جواب : خیر. من ترجیح می دهم که از غضروف های بیمار برای بازسازی بینی استفاده کنم.

 

سوال شماره 11 : من دوست دارم که بینی ام را خیلی کوچک کنم، به جراحان متعددی مراجعه کرده ام آنها موافق نیستند، آیا شما اینکار را برای من می کنید؟

جواب : بخاطر داشته باشید که بینی یک وسیله تنفسی موثر بر سلامتی شماست لذا کوچک نمودن آن در حدی که سبب اختلال تنفس شما می شود صحیح نمی باشدو در آینده مشکلات بسیاری را برای شما به وجود می آورد.

 

سوال شماره 12 : من دختر جوانی هستم که دارای بینی بزرگ و چانه کوچکی است، آیا می توانم هر دو محل را همزمان برایم درست کنید؟

جواب : بله. چنانچه انجام جراحی بر روی صورت شما مورد نیاز تشخیص داده شود می توان بطور همزمان آنها را انجام داد.

 

 

سوال شماره 13 : یک هفته قبل دچار شکستگی شدید بینی شده ام، آیا می توانم ضمن عمل گرفتگی بینی جراحی زیبایی را انجام دهم؟

جواب : چنانچه شکستگی بینی شما شدید باشد و اسکلت بینی شما صدمه جدی دیده باشد، صلاح است اول شکستگی بینی شما اصلاح و پس از 6 ماه تا یکسال بعد جراحی زیبایی بینی خود را انجام دهید. اما چنانچه شکستگی خفیف و ؟؟؟ دریچه قوز بینی بالا باشد، شاید بتوان (با نظر جراح) آنرا انجام داد.

 

سوال شماره 14 : من علاوه بر بینی بزرگ دارای پولیپ و آلرژی شدید هستم چطور می توانم بینی ام را عمل کنم؟

جواب : بهتر است اول آلرژی شما با درمان دارویی کنترل شود و در فصلی که آلرژی شما کاهش یافته و خاموش است بینی خود را عمل کنید، اما می توان پولیپ های شما را همزمان با جراحی زیبایی بینی با استفاده از روش آندوسکوپی بخوبی معالجه کرد.

 

سوال شماره 15 : آیا اگر جراحی رینوپلاستی انجام دهم ممکن است آلرژی من بهبود یابد؟

جواب : خیر. آلرژی یک بیماری ژنتیکی است و همراه با درمان دارویی کنترل می شود و قابل معالجه نیست، اما ممکن است علایم انسداد بینی شما با یک عمل صحیح بینی کاهش یابد.

 

سوال شماره 16 : چه تفاوتی بین عمل جراحی باز و بسته است و شما کدام روش را می پسندید؟

جواب : عمل جراحی بینی باز و بسته دو روش و دو تکنیک برای عمل رینوپلاستی است و بسته به تجربه و سلیقه جراح انتخاب می شود، اما عمل روش باز را ترجیح می دهم چون امکان دید کامل و اصلاح نواقص بینی را بهتر فراهم می کند

 

سوال شماره 17 : چه مدت پس از عمل جراحی بینی می توانم باردار شوم؟

جواب : شما در هر زمان پس از عمل جراحی می توانید باردار شوید ولی توصیه می کنم برای اینکه نتایج جراحی بینی شما بنحوی نمایان شده باشد حداقل 6 ماه از زمان جراحی شما گذشته باشد.

 

سوال شماره 18 : یکی از دوستانم را شما عمل کرده اید، خیلی زیبا شده است. اگر من همان مدل بینی را بخواهم برای من درست می کنید؟

جواب : اگر چنانچه بینی دوست شما زیبا به نظر می رسد قطعاً یکی از عمده دلایل آن تناسب فرم و اندازه بینی وی با بقیه اجزاء صورت اوست و اگر صورت شما دقیقاً همان مشخصات را دارا باشد می شود، اما اگر صورت شما با وی فرق دارد اجازه دهید بینی متناسب با صورت خود شما برایتان ساخته شود.

 

سوال شماره 19 : به نظر شما چه افرادی مناسب عمل جراحی زیبایی بینی نیستند؟

جواب : برای انجام عمل جراحی بینی ضرورت دارد فرد از سلامت کامل جسمی و روحی برخوردار باشد.

 

سوال شماره 20 : دختر من دچار افسردگی است و در عین حال وسواس زیادی دارد. آیا صلاح می دانید که با عمل بینی حال وی بهتر می شود؟

جواب : خیر. بهتر است با روانپزشک معالج وی در این زمینه مشورت کنید.

 

سوال شماره 21 : من عینکی هستم می خواهم بپرسم چشمم را لایزیک کنم یا بینی ام را عمل کنم؟

جواب : ما پیشنهاد می کنیم که ابتدا عمل بینی شما انجام شود و یک ماه بعد می توانید لایزیک را براحتی انجام دهید و نگران تغییر شماره چشم خود نباشید.

 

سوال شماره 22 : من دختری 21 ساله هستم که در محل های بریدگی قبلی ام در محل بازو اسکار ضخیم بجا مانده است . ممکن است عمل بینی نیز اسکار بجای بگذارد؟

جواب : خیر. معمولاً رخ میانی صورت که بینی در آن قرار دارد جزء نواحی تولید کننده اسکار نیست در حالیکه نواحی مانند بازو و سرشانه ها، جناغ سینه و لاله گوش شانس بیشترین اسکار را در بدن دارند.

 

سوال شماره 23 : بعد از عمل بینی دچار جوشهای متعدد در ناحیه صورت شده ام، می گویند مربوط به داروی بیهوشی است. چکار باید بکنم؟

جواب : جوشهای صورت بعد از عمل جراحی در بیمارانی که دارای پوست چرب می باشند مربوط به عدم استحمام و شستن و لیف صورت است تا داروی بیهوشی، اگر شدید است با یک متخصص پوست مشورت کنید.

 

سوال شماره 24 : چه مدت پس از عمل جراحی می توانم ورزش را شروع کنم؟

جواب : از 3 الی 4 هفته پس از عمل جراحی می توانید ورزش های سبک Airobic (ایروبیک) را شروع کنید و پیاده روی نمایید. سایر ورزش ها را چنانچه به صورت شما فشار نمی آورند انجام دهید.

 

سوال شماره 25 : آقای دکتر من از خارج ایران تماس می گیرم، چنانچه برای عمل جراحی بینی مراجعه نمایم، چه مدت بعد می توانم با هواپیما برگردم؟

جواب : بهتر است حداقل 2 هفته در ایران باشید سپس براحتی می توانید با هواپیما برگردید.

 

سوالات مربوط به عمل پلک

سوال شماره 1 : چه سنی برای انجام عمل پلک (بلفاروپلاستی) مناسب است؟

جواب : اگرچه بیشترین عمل پلک در افراد میانسال انجام می شود ولی در بعضی افراد به دلیل سابقه خانوادگی ممکن است زودتر نیاز به جراحی پلک پیدا کنند.

 

سوال شماره 2 : شرایط عمومی مورد نیاز عمل جراحی پلک چیست؟

جواب : داشتن سلامت کامل جسمی و روحی شرایط اولیه است. همچنین در مورد سابقه بیماری های چشمی، حساسیت و مصرف داروهایی نظیر آسپرین، ویتامین E، باید سوال شود.

 

سوال شماره 3 : آیا برای عمل بلفاروپلاستی نیاز به بیهوشی دارد؟

جواب : خیر. عمل جراحی پلک می تواند بنابر شرایط بیمار با انجام بی حسی موضعی یا بیهوشی سبک انجام شود.

 

سوال شماره 4 : آیا عمل جراحی پلک ممکن است سبب ضعیف شدن چشم شود؟

جواب : خیر. اصولاً اگر عمل جراحی پلک به درستی انجام شود دخالتی در ضعیف یا قوی شدن چشم ندارد.

 

سوال شماره 5 : آیا پف پلک پایین چشم می تواند به دلیل بیماری کلیوی یا کبدی باشد؟

جواب : بله. گاهی بیماری هایی نظیر بیماری قلبی و عروقی، بیماری های کبدی، کلیوی و تیرویید می توانند عامل ایجاد پف پلک پایین باشد.

 

سوال شماره 6 : آیا جای بخیه بعد از عمل پلک ها باقی می ماند؟ تا چه مدتی باید صبرکرد؟

جواب : محل برش پلک باید معمولاً 8 الی 9 میلی متر بالاتر از محل رویش مژه ها و درست در محلی است که اگر فرد چشم خود را باز کند محل بخیه ها ناپدید می شود ولی در طی 2 الی 3 ماه اول بعد از عمل ممکن است محل بخیه های بیمار قابل رویت باشند، خصوصاً وقتی فرد چشم های خود را می بندد.

 

سوال شماره 7 : آیا می توان پف پلک پایین را بدون نیاز به برش پوست انجام داد؟

جواب : بله. در مواردی که تنها مشکل بیمار پف چشم می باشد می توان بدون نیاز به برش بیرونی آنرا از طریق مخاط داخلی چشم اصلاح کرد.

 

سوال شماره 8 : آیا عمل پلک ممکن است سبب تغییر سایز یا حالت چشم ها شود؟

جواب : بله. اگر عمل جراحی پلک بطور صحیح و با اندازه گیری و محاسبات دقیق انجام نشود گاهی سبب ایجاد کشیدگی پلک ها و در نتیجه تغییر حالت چشم ها می شود.

 

سوال شماره 9 : فرزند من دچار افتادگی پلک از بدو تولد است. آیا با عمل جراحی پلک قابل اصلاح است؟

جواب : کودک شما دچار بیماری افتادگی (پتوز) پلک است. نحوه اصلاح آن با روش های متداول عمل پلک متفاوت است ولی بهرحال قابل اصلاح و درست کردن می باشد.

 

سوال شماره 10 : من زن میانسالی هستم که تنها با یک چشم بینایی دارم. آیا می توانم عمل جراحی پلک داشته باشم؟

جواب : بهتر است در فردی که دارای یک چشم سالم است این عمل انجام نشود یا با احتیاط کامل انجام شود.

 

 

سوالات مربوط به عمل جراحی لیفت صورت و پیشانی

سوال شماره 1 : از چه سنی عمل لیفت صورت و پیشانی را پیشنهاد می کنید؟

جواب : بطور معمول بنابر شرایط معاینه کلینیکی و نظر جراح مربوطه عمل لیفت صورت از سنین 45 سالگی به بالا توصیه می شود.

 

سوال شماره 2 : آیا کرم های موجود در بازار که بعنوان لیفت توزیع می شود می تواند سبب لیفت صورت شود؟

جواب : خیر. میزان نفوذ این کرم ها در حد پوست می باشد در حالیکه بیشترین عمل افت و ریزش صورت مرتبط با شل شدن نسوج نرم زیر جلدی است.

 

سوال شماره 3 : عوامل ارثی یا محیطی کدام یک در افت صورت موثر است؟

جواب : علاوه بر عوامل ارثی و نژادی که غیر قابل تغییر هستند و ما در ایجاد آن یا رفع آن نمی توانیم دخالت داشته باشیم، عوامل محیطی نظیر آفتاب، رطوبت هوا، جاذبه ومراقبت دائمی پوست می توانند تحت کنترل باشند.

 

سوال شماره 4 : روشهایی که می توان لیفت پیشانی و ابرو را انجام داد توضیح دهید؟

جواب : روش متداول و قدیمی عبارت بود از روشی که با برشی وسیع در منطقه کاسه سر، پوست و عضلات پایین آمده کشیده می شدند و با برداشتن پوست اضافی ابرو را به سمت بالا می کشیدند.

امروزه با استفاده از روش های اندوسکوپی بدون نیاز به برش سراسری این عمل امکان پذیر است.

 

سوال شماره 5 : من خانم 60 ساله ای هستم که تحت درمان با داروهای قلب و عروق و فشار خون می باشم. می توانم لیفت صورت انجام دهم؟

جواب : بله. به شرطی که از متخصص قلب و عروق خود تاییدیه انجام جراحی را داشته باشید، فشار خون شما کنترل شده باشد و داروهای نظیر آسپرین و وارتارین که رقیق کننده خون می باشند مصرف نکنید.

 

سوال شماره 6 : من خانمی 40 ساله ای هستم که فقط در ناحیه فک پایین دچار افتادگی صورت شده ام آیا روش سبک تری برای جراحی من وجود ندارد؟

جواب : بله. می توان با جراجی محدود که اصطلاحاً لیفت Short Scut (برش کوتاهی) گفته می شود آنرا انجام داد.

 

سوال شماره 7 : اخیراً گفته می شود با استفاده از نخ های طلایی بدون نیاز به جراحی لیفت صورت انجام می دهند. آیا صحیح است؟

جواب : خیر. این اقدامات نتایج خوبی دربر ندارند.