Online Book مطالعه کنید
اگر جراحی پلاستیک بینی در نظر دارید...
کلیک کنید
Online Book راهنمای آنلاین بیمار

آموزش خود را شروع کنید

کلیک کنید
پرکننده ها (Filler) و استفاده از آن برای اصلاح چین و چروک صورت

 

 

پرکننده ها (Fillers)

Fillers یا پرکننده ها موادی هستند که بطور مصنوعی و یا طبیعی تهیه می شوند و دارای ویژگی پرکردن چین های عمیق پوست و یا برای پر کردن و حالت دادن لب ها استفاده می شود . قدیمی ترین پرکننده ها مورد استفاده در بدن ، چربی خود بیمار می باشد که از نواحی شکم ، ران و باسن با بی حسی موضعی تهیه شده و پس از شستشوی سانتریفوژ گردیده و در محل چینهای عمیق صورت و یا داخل لب تزریق می شود و سایر مواد که شامل طیف گسترده ای از کلاژن های طبیعی و نیمه طبیعی ، ژلهای متفاوت سیلیکون و یا مواد محرک کلاژن ساز نظیر هیالورئیک اسید و یا مواد سنتتیک نظیر اکریلیک ژل می باشند هر روز با نامهای تجاری گوناگون وارد بازار وسایل پزشکی شده و با بروشورهای رنگین ارائه می شوند . اما همواره می باید در استفاده از این مواد به نکات زیر توجه نمود.

1- اندازه و سایز مولکولی مواد : این مواد عمدتا از قطعات (پارتیکل ها) کوچکتری تشکیل شده اند که اگر اندازه آن از حدی کوچکتر باشد احتمال خروج آن از محل تزریق و وارد شدن آن به عروق لنفاوی و سپس نواحی مختلف بدن وجود دارد.

2- احتمال جابجائی در محل : باید توجه داشت چنانچه مواد پر کننده فوق در موارد متحرک تزریق شود و قابلیت جابجائی در اثر حرکات عضلات و یا سایر عوامل را داشته باشد ، از محل تزریق خارج و به نواحی دیگر حرکت می کند و به شکل غیر متعارفی در می آید.

3- مواد مورد استفاده در پرکننده ها می باید دارای خاصیت سازگاری با بدن و یا Biocomptibility بوده و هیچگونه عارضه عمومی را ایجاد نکند.

4- سابقه استفاده این مواد در سایر رشته های پزشکی را مورد مطالعه قرار دهید زیرا بسیاری از این مواد برای اولین بار است که در بدن استفاده می شود و لذا واکنش های بدن به آنها مشخص نمی باشد و با توجه به اینکه استفاده از هر روش و هر ماده ای در اعمال جراحی زیبائی و پلاستیک صورت زمانی مجاز است که کاملا بی ضرر بودن آن به اثبات رسیده باشد این نکته اهمیت بسزایی دارد.

5- غیر آلرژیک بودن ماده مورد استفاده از سایر مشخصه های مواد پرکننده خوب و مفید است که می باید این مواد برای بدن خنثی یا (inert) باشند و هیچگونه تحریک آلرژیکی را برای بدن ایجاد ننماید.