عمل جراحی پلاستیک بینی
دستورالعمل کامل بیماران بعد از عمل جراحی بینی

 

1- بینی را با فشار پاک نکنید در صورت نیاز با ملایمت توسط گوش پاک کن داخل بینی را تمیز کنید

2- پانسمان زیر بینی را تا زمانی که ترشحات متوقف نشده مرتباً تعویض نمائید و موقع خارج شدن از منزل حتماً پانسمان زیر بینی را در طی هفته اول بعد از عمل داشته باشید.

3- قالب روی بینی بایستی تقریباً 5 تا 7 روز روی بینی بماند و می باید در مطب برداشته شود ، آنرا به هم نزنید و خشک نگه دارید.

4- از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن طولانی دارد نظیر ساندویچ ، کباب ، ته دیگ و ... اجتناب کنید و از نوشیدن چای داغ و شیر داغ پرهیز نمائید .

5- از فعالیت های شدید بدنی خودداری کنید و نسبت به گذشته بیشتر استراحت کنید و از ورزش و آمیزش بپرهیزید.

6- دندانهای خود را با مسواک نرم و به آرامی بشوئید و از دستکاری لب فوقانی اجتناب نمائید تا بینی آسوده باشد.

7- از مکالمات تلفنی به مدت طولانی و فعالیت های اجتماعی زیاد و حرکت عضلات صورت نظیر خندیدن و گریه کردن در طی 2-1 هفته اول بعد از عمل اجتناب ورزید.

8- بهتر است صورت خود را هر روزه با پنبه و صابون بشوئید ولی مواظب باشید گچ و چسب بینی خیس نشود . جوش های صورت بعد از عمل بینی به علت تمیز نکردن چربی های سطح پوست می باشد.

9- از فردای عمل با دوش دستی می توانید حمام کنید ، ابتدا از گردن به پائین را بشوئید سپس موهای خود را به طرف پشت سر در حالیکه سرتان را به عقب خم کرده اید شستشو نمائید.

10- تا یک هفته از لباسهایی استفاده کنید که از پشت و یا جلو باز می شود.

11- فقط از داروهای تجویز شده پزشک خود استفاده کنید و از انجام توصیه های دوستان و آشنایان امتناع کرده و هر گونه توصیه دارویی دیگران را قبل از انجام ، با پزشک خود در میان بگذارید.

12- تا 6 هفته پس از جراحی از نور و حرارت خورشید و لامپهای خورشیدی پرهیز کنید ، زیرا گرما ممکن است سبب ورم بینی شود.

13- از آنجائیکه صدمات هنگام شنا شایع است ، تا یک ماه شنا نکنید.

14- اگر پس از برداشتن پانسمان بینی ، اطراف چشم ها و لب بالا مقداری ورم و تغییر رنگ داشته باشد نگران نشوید چون معمولاً در عرض 2 تا 3 هفته کاملاً پاک می شود.

15- حداقل تا 12 هفته از زدن عینک طبی و یا آفتابی بر روی بینی خودداری شود . می توانید عینک را با چسب به پیشانی خود متصل کنید.

16- می توانید 2 یا 3 روز پس از عمل لنز طبی استفاده کنید.

17- پس از اینکه قالب بینی بر داشته شد ، پوست بینی بایستی با دقت و ظرافت توسط لوسیونهای پاک کننده و یا صابون ملایم تمیز شود.

18- بعد از برداشتن قالب ممکن است تا حدود 10 تا 20 روز نیاز به استفاده از چسب محافظ باشد.

19- وقتی قالب برداشته شد ، بینی شما ورم خواهد کرد و این ورم تا چندین هفته باقی خواهد ماند ، در حقیقت حداقل یک سال برای برطرف شدن تمامی ورم وقت لازم است.

20- داروهای تجویز شده را تا اولین مراجعه خود مصرف کنید.