عمل جراحی پلاستیک بینی
دوره بهبودی

 

مدت عمل جراحی بینی به طور متوسط یک تا دو ساعت به طول می انجامد و در مواردی که بینی مشکلات بیشتری داشته و یا نیاز به انجام پیوند از مناطق دیگر باشد ممکن است کمی بیشتر طول بکشد. اما در طول عمل جراحی ، شما در خواب عمیق و یا در بیهوشی به سر می برید و در هر دو صورت گذشت زمان را احساس نمی کنید و در طی عمل نیز احساس درد نخواهید داشت ، زیرا بینی شما کاملاً به وسیله مواد بی حس کننده بی حس شده است . بعد از پایان عمل جراحی ، شما از اتاق عمل به بخش ریکاوری انتقال خواهید یافت . در بخش ریکاوری اثر داروهای خواب آور اندک اندک کاهش می یابد و شما تدریجاً بیدار می شوید در روز عمل از مایعات سبک نظیر آب میوه استفاده کنید و بعد از 6-5 ساعت شما می توانید مرکز جراحی یا بیمارستان را ترک کنید.

از فردای عمل نیاز به استراحت مطلق ندارید و بهتر است در بیشتر مواقع حالت نشسته یا ایستاده باشید تا ورم صورت شما حداقل باشد.در طی هفته اول بینی شما به وسیله چسب های مخصوص و قالب گچی یا پلاستیکی محافظت می شود . لذا بهتر است از انجام حرکات شدید عضلات صورت نظیر خندیدن – گریه کردن و حرف زدن زیاد خودداری کنید . هفته اول و دوم بعد از عمل مهم ترین زمان بعد از جراحی بینی می باشد ، زیرا ورم یا کبودی احتمالی و چسب و گچ بینی از یک طرف و انتظارات و شتاب بیماران و اطرافیان برای دیدن شکل جدید بینی و صورت از طرفی دیگر باعث می شود که تعدادی از بیماران در دو هفته اول دچار اضطراب و یأس شوند ، لذا توصیه می شود که بهترین راه برای سپری کردن این دوره کوتاه صبر و بردباری و توجه به توصیه های پزشک معالج و پرهیز از آینه دست گرفتن است.

بعد از عمل جراحی بینی ممکن است در مرکز صورت و اطراف چشم های شما ورم مختصر یا کبودی ایجاد شود . میزان شدت کبودی و ورم بستگی به حجم کار انجام شده ، ساختمان پوست صورت و میزان واکنش التهابی بدن شما دارد ، ورم و کبودی به وجود آمده در 48 ساعت تا 72 ساعت بعد از عمل به حداکثر خود می رسد و تدریجاً کاهش می یابد و از بین می رود و برای بهبودی و برطرف شدن کامل کبودی به 2 تا 3 هفته زمان نیاز خواهید داشت . از دیدن ورم و کبودی هرگز یکه نخورید و نگران نشوید و نکات ذیل را با دقت تمام رعایت نمائید.

 

1- 24 ساعت اول بعد از عمل بینی از کمپرس سرد روی صورت و بینی استفاده کنید.

2- در موقع خواب زیر سر خود را بلند نگه دارید و طاق باز بخوابید .

3- از مصرف غذای نمک دار پرهیز کنید.

4- از مصرف غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارد پرهیز کنید.

5- با مصرف داروهای ضد التهابی به کاهش سریعتر تورم خود کمک کنید.

6- هیچگونه دارویی برای از بین بردن کبودی پیشنهاد نمی کنیم الا صبر و بردباری

7- دو هفته اول از نگاه کردن مکرر به آینه خودداری کنید.

 

 

گرفتگی بینی

در هفته اول بعد از عمل جراحی بینی به علت فشار گچ و پانسمان بینی و جمع شدن ترشحات و ورم مخاط داخل بینی شما نمی توانید به راحتی تنفس کنید . اما می توانید با شستشوی بینی با قطره های مخصوص و پاک کردن ترشحات داخل بینی به وسیله گوش پاک کن آغشته به پماد آنتی بیوتیک کمی راحت تر شوید. توصیه می شود بیش از این بینی خود را دست کاری ننمائید و از باز کردن بینی به وسیله فشار هوای وارده اکیداً خودداری کنید زیرا هوای وارد شده به داخل بینی از محل برش مخاط ها به زیر پوست نفوذ خواهد کرد و به ورم بینی می افزاید و تنفس شما را بیشتر مختل می کند.