عمل جراحی پلاستیک بینی
عوامل موثر در طراحی و جراحی بینی

 

جراحی پلاستیک بینی با استفاده از غضروف ها و استخوان های موجود در ساختمان بینی شما و با استفاده از تکنیک های مشخص جراحی در جهت تغییر اندازه و فرم بینی صورت می گیرد. لذا مشخصات اولیه بینی هر فرد نقش بسیار مؤثری در نتیجه نهایی عمل جراحی پلاستیک بینی دارد و نتایج عمل جراحی پلاستیک بینی در همه افراد یکسان نبوده و عوامل متعددی از جمله عوامل زیر می تواند در پیش بینی نتیجه جراحی قابل توجه باشد:


اندازه و شکل اولیه بینی :
فرم و اندازه بینی در زنان و مردان و در افراد گوناگون و در دوره های مختلف سنی متفاوت است. نوزادان دارای بینی کوتاه و کوچکی هستند و در زمان بلوغ نقش وراثت در شکل گرفتن بینی آشکارتر می گردد و بینی بزرگ می شود و با پا گذاشتن به سنین بالاتر و کاهش انعطاف پذیری و قوام پوست و تحت تأثیر عوامل محیطی دیگر از جمله؛ قوه جاذبه زمین ، نوک بینی به طرف پایین حرکت کرده و آویزان می شود به نحوی که در افراد پیر نوک بینی گاهی تا حوالی لب بالا سقوط می کند.لذا برای هر بیماری که کاندید عمل جراحی بینی می شود به تناسب مرحله سنی او تکنیک های متفاوتی برای اصلاح تغییرات فوق به کار گرفته می شود .این تکنیک ها با توجه به اینکه بر روی بینی به عنوان یک عضو مهم تنفسی صورت می گیرد دارای محدودیت هایی است ، به نحوی که هر گونه عمل جراحی می باید با حفظ عملکرد طبیعی بینی انجام شود و همواره باید به خاطر داشته باشیم که بینی یک عضو مهم تنفسی است نه وسیله تجملی در وسط صورت. بنابراین کوچک کردن بینی و دخالت در شکل ظاهری آن در حدی مجاز است که اختلال تنفسی برای بیمار ایجاد ننماید.


ساختمان و ضخامت پوست بینی :
پوست بینی به عنوان یک روکش بر روی آنچه جراحی می شود نقش بسیار مهمی در آینده نتیجه جراحی دارد و با توجه به اینکه در عمل جراحی بینی تنها قسمتی که امکان بریدن و برداشتن و یا دخالت ساختمانی در آن وجود ندارد پوست بینی است . اهمیت آن مشخص تر می شود . در افرادی که دارای پوست نازک و ظریف هستند بینی آنها خیلی سریعتر شکل گرفته و پوست بینی بر روی اسکلت بینی عمل شده به راحتی قرار گرفته و فرم می پذیرد.

اما در افرادی که دارای پوست ضخیم و چرب می باشند پوست بینی آنها دیرتر بر روی ساختمان بینی قرار می گیرد و کاهش ورم بینی را به تأخیر می اندازد و گاهی به علت عدم کاهش ضخامت پوست در نواحی نوک بینی ممکن است با نتیجه دلخواه همراه نباشد و یا نیاز به یک عمل مجدد پیدا نماید. از این رو این دسته از بیماران هرگز نباید نتایج عمل خود را با دیگران که دارای پوست بهتری هستند مقایسه کنند.


صدمات قبلی و شکستگی بینی :
در بسیاری از افرادی که برای جراحی پلاستیک بینی مراجعه می نمایند سابقه وجود صدمات و ضربه در مرکز صورت و بینی دیده می شود این ضربه که غالباً در دوران طفولیت و در بدو راه رفتن کودک اتفاق می افتد و والدین خاطره آن را فراموش کرده اند ، می تواند سبب ایجاد تغییرات در شکل ظاهری بینی به صورت کجی استخوان ها، دررفتگی تیغه میانی بینی، رشد غیر قرینه سوراخ های بینی و یا صدمات در ساختمان های پنهان بینی نظیر؛ انحراف تیغه میانی و هرم بینی شود.

در این دسته از بیماران التیام نسوج با تاخیر انجام گرفته و گاهی امکان اصلاح همه مشکلات بیمار در یک جلسه جراحی ممکن نبوده و بین اصلاح شکل ظاهری و مشکلات تنفسی بیمار ممکن است یکی از دو قسمت کمتر اصلاح شود و لذا در بیمارانی که دارای بینی کج بوده و یا انحراف بینی شدید وجود دارد امکان یک عمل جراحی مجدد کوچک (روتوش بینی) در سال بعد محتمل است و در 10 درصد موارد اصلاح صد در صد کجی بینی امکان پذیر نمی باشد.

لیکن مطمئناً از شکل ناهنجار اولیه بهتر خواهد شد و دارای فرم طبیعی تری می شود . لذا بیمارانی که دارای بینی های کج می باشند می باید نسبت به این امر مطلع بوده و توقع خود را منطقی نمایند.


هارمونی و توازن سایر قسمت های صورت :
در تعداد محدودی از افراد جامعه یک غیر قرینگی در افراد به طور معمول وجود دارد که به صورت برجستگی گونه یک طرفه – چشم و ابرو و فک – در یک طرف نسبت به طرف مقابل می باشد.

این امر اگر چه ممکن است قبل از جراحی مورد توجه فرد یا والدین قرار نگیرد لیکن بعد از عمل جراحی بینی به علت مورد توجه قرار گرفتن صورت بیمار گاهی توسط والدین به عنوان عدم فروکش کردن ورم یک طرف صورت مطرح می شود.

بدین دلیل ما همواره غیر قرینگی صورت را قبل از اقدام به جراحی به والدین گوشزد کرده و آنها را نسبت به این امر مطلع می کنیم و در عمل جراحی سعی می شود با حفظ استخوان بندی مناسب بینی در یک اندازه متعادل و پرهیز از زیاد کوچک کردن بینی در جهت نمایان نشدن این عیب اقدام ضروری صورت گیرد.


اندازه و توازن سایر اعضاء صورت :
باید به خاطر سپرد که بینی عضوی از صورت است که می باید با قسمت های دیگر دارای توازن و هماهنگی باشد.

مثلاً کوچک کردن بینی اگر چه چشم های ریز و گود را خوش حالت تر می کند . لیکن در بیمارانی که دارای چشمهای درشت و برجسته می باشند پیشنهاد نمی شود و در این دسته از افراد سعی می شود که ارتفاع ریشه بینی حفظ شود .

همچنین در افرادی که دارای چشمهای روشن و رنگی هستند، بهتر است ارتفاع ریشه بینی حفظ گردد.

در افرادی که دارای چانه و فک بزرگ هستند و پشت لب بلند دارند کوتاه کردن بینی و یا جمع کردن قاعده و سوراخ های بینی عیوب فک و صورت آنها را نمایان می سازد . در حالیکه در افرادی که پشت لب کوتاه و یا لب های نازکی دارند این تکنیک باعث نمایان و برجسته شدن لب های بیمار می گردد و بسیار پسندیده است .

همچنین اندازه پیشانی، محل قرار گرفتن چانه، برجستگی یا عدم برجستگی گونه ها، زاویه بین پیشانی و بینی، زاویه بین بینی و لب از جمله عوامل مؤثر در انتخاب روش مؤثر جراحی بینی به شمار می روند.

لذا توصیه می شود هیچ گاه بینی را به تنهایی مورد ارزیابی و قضاوت قرار ندهید بلکه همواره در نگاه کردن به آینه با فاصله مناسب به تمام صورت توجه کنید ، اگر بینی با صورت شما هماهنگی داشته باشد مناسب و زیبا است.


رنگ پوست و قد و وزن :
در افرادی که رنگ پوست صورت آنها روشن و یا تیره باشد، بینی با یک سایز ثابت می تواند خود را بزرگ تر و یا جمع تر نشان دهد ، همچنین در اشخاصی که قد بلند تری نسبت به افراد طبیعی جامعه دارند سوراخ های بینی بیشتر دیده می شود ، لذا کوتاه کردن و یا سر بالا کردن بینی در این دسته از افراد پیشنهاد نمی شود ، در حالیکه در افرادی که دارای قد کوتاه هستند بینی سر بالا می تواند پسندیده باشد .

همچنین اشخاصی که مرتب چاق و لاغر می شوند ، همواره می باید بینی را بر اساس چاق ترین و یا پرترین حالت صورت شخص در نظر گرفته و طراحی نمود چون با بالا رفتن سن شانس چاق شدن افراد بیشتر از لاغر شدن آنهاست.


قدرت ترمیم و التیام نسوج :
از جمله عواملی که جراح هیچ گونه دخالتی در آن نداشته و می تواند نتیجه جراحی را در افراد مختلف متفاوت نماید قدرت التیام نسوج است که در انسانهای مختلف متفاوت است.

لذا چنانچه سابقه ای از عمل جراحی خود دارید نتایج را با جراح خود در میان بگذارید و اگر سابقه ایجاد کلوئید و یا گوشت اضافی را در جراحی های قبلی خود دارید بیان کنید. تا چنانچه لازم باشد اقدامات ضروری قبل از عمل جراحی یا در حین عمل برای شما در نظر گرفته شود و یا اگر این واکنش خیلی شدید است از انجام جراحی پرهیز شود. البته میزان بروز کلوئید در بینی و مرکز صورت خیلی نادر است حال که با عوامل فوق آشنا شدید می توانید نسبت به انجام جراحی واقع بین باشید . به دنبال معجزه نگردید. در روزها و ماه های بعد از عمل که بینی شما هنوز متورم است از نتایج جراحی خود مأیوس نشوید و اگر دارای بیشترین و بهترین شرایط فوق می باشید حداقل شش ماه و در صورتی که فاقد این شرایط مناسب هستید حداقل دارای بیشترین و بهترین شرایط فوق می باشید حداقل شش ماه و در صورتی که فاقد این شرایط مناسب هستید حداقل مدت یک سال کامل برای ایجاد مراحل ترمیم بعد از جراحی بینی وقت نیاز دارید تا نتایج عمل بینی در چهره شما خود را نشان دهد.

لذا پیشنهاد می شود در گرفتن نتیجه مطلوب عجله ننمائید و منطقی باشید و اگر در گروه بیمارانی قرار دارید که امکان یک جراحی مجدد ترمیمی (رتوش مجدد) در آنها محتمل است ، بدانید که با این کار نتیجه بهتری به دست می آورید و به خاطر داشته باشید که نتایج زیبایی بینی را برای همه عمر نیاز دارید نه برای چند ماه اول بعد از عمل. لذا در انتخاب جراح خود دقت کنید و در صورتی که به او اعتماد کردید کارتان را به وی بسپارید ، زیرا تنها اعتماد است که می تواند در پیمودن گام های بعدی تا حصول نتیجه نهایی به شما کمک کند.